Поменик

При полагане на основния камък на храм-паметник „Св. Александър Невски” на 12 февруари 1882 г.

 

Йосиф Екзарх Български

Мелетий митрополит Софийски

Климент епископ Браницки

Гервасий, епископ Левкийски (от Пловдив)

Кирил архимандрит

Тодор иконом

При освещаване на храм-паметник „Св. Александър Невски” от 12 до 14 септември 1924 г.

 

Максим митрополит Пловдивски

Максим епископ Браницки

Варлаам епископ Левкийски

Иларион митрополит Сливенски

Филип митрополит Търновски

Анастасий митрополит Кишиневский

Климент митрополит Врачански

Макарий митрополит Неврокопски

Неофит митрополит Видински

Стефан митрополит Софийски

Борис митрополит Неврокопски

Павел митрополит Старозагорски

Харитон епископ Драговитийски

Михаил епископ Велички

Предстоятели на храм-паметник „Св. Александър Невски”

 

Стефан Екзарх Български

Кирил Патриарх Български

Максим Патриарх Български

Антим архимандрит (по-късно митрополит Ловчански ) – 1924-1926 г.

Стефан Цанков, протопрезвитер академик – 1926-1961 г.

Николай епископ Макариополски – 1961-01.08.1971 г.

Антоний епископ Проватски – 01.08.1971 г. – 01.08.1977 г.

Председатели на Църковното настоятелство при храм-паметник „Св. Александър Невски”

 

Николай епископ Макариополски – 01.08.1977 г. – 31.12.1979 г.

Йоаникий епископ Велички – (сега митрополит Сливенски) – 01.02.1960 г. – 13.04.1980 г.

Арсений епископ Стобийски (впоследствие митрополит Пловдивски) – 14.04.1980 г. – 15.07.1980 г. и от 15.07.1982 г. – 30.11.1982 г.

Иларион епископ Траянополски (впоследствие митрополит Доростолски) – 01.01.1981 г. – 15.07.1982 г.

Геласий митрополит – 01.12.1962 г. до 01.05.1983 г., от 24.04.1994 г. до 01.07.1995 г. и от 22.12.2003 г. до 10.03.2004 г.

Йоан епископ Драговитийски (сега игумен на Рилския манастир) – 01.05.1983 г. – 01.07.1988 г.

Кирил епископ Стобийски (сега митрополит Варненски и Великопреславски) – от 01.07.1988 г. до 26.02.1989 г.

Главиницки епископ Йоан (Стойков) – от 27.02.1989 г. до 01.07.1989 г.

Натанаил епископ Крупнишки (впоследствие митрополит Неврокопски) – от 01.07.1989 г. до 01.12.1989 г. и от 04.04.1994 г. до 24.04.1994 г.

Антоний епископ Проватски – 01.12.1989 г. до 05.06.1992 г.

Неофит епископ Левкийски (впоследствие митрополит Русенски; сега Патриарх Български) – от 05.06.1992 г. до 03.04.1994 г.

Галактион епископ Велички (впоследствие митрополит Старозагорски) – от 01.07.1995 г. до 27.02.2000 г.

Павел епископ Левкийски – от 01.03.2000 г. до 21.06.2002 г.

Борис архимандрит (Гл. секретар на Св. Синод, впоследствие игумен на Бачковския манастир, а сега епископ Агатоникийски) – от 21.06.2002 г. до 22.12.2003 г.

Наум епископ Стобийски (Гл. секретар на Св. Синод, сега Русенски митрополит) – от 01.05.2004 г. до 01.12.2009 г.

Тихон епископ Тивериополски – от 01.12.2009 г. до 14.12.2015 г.

Архимандрит Дионисий – от 15.12.2015 г. до 20.05.2016 г.

Мелнишки епископ Герасим – 20.05.2016 г. до сега

Свещенослужители при храм-паметник „Св. Александър Невски”

 

Георги п. Стайков, свещеноиконом, чредник на храма от 12 до 14 септември 1924 до …

Атанас Маджаров, свещеноиконом, чредник на храма от 12 до 14 септември 1924 до …

Васил Стойков, протодякон, І дякон на храма

Климент, йеродякон (по-късно Старозагорски митрополит), ІІ дякон на храма

Атанасий (Бончев), архимандрит, д-р

Василий (Трингов), архимандрит

Стефан, п. Савов, свещеноиконом

Флавиан, протодякон

Стефан Марков, протодякон

Стефан Овчаров, протодякон

Йордан Мицов, дякон, а по-късно свещеноиконом

Станой Борисов Андонов, дякон, а по-късно ставрофорен свещеноиконом

Благой Чифлянов, протопрезвитер, професор

Иван Кондаков, ставрофорен свещеноиконом

Грозьо Грозев, ставрофорен свещеноиконом

Георги Шумов, свещеноиконом

Михаил Михайлов, свещеник

Антоний Найденов, свещеник

Николай Георгиев, иконом

Иван Иванов, дякон

Любомир Братоев, протодякон

Йоан (Стойков), архимандрит (впоследствие Главиницки епископ)– от 01.02.2007 г. до 30.11.2010 г.

Костадин Гаврилов – ставрофорет свещеноиконом

Антоний Милушев – протойерей

Александър Нешев – протодякон

Деян Коруноски – дякон

Църковни настоятели

доц. Иван Петев

проф. Георги Близнашки

Валентин Заяков

Ангел Симеонов

проф. дин. Стоян Денчев